Cyklistické tipy

Sezóna cyklovýletů je v plném proudu, a proto vám přinášíme pár tipů, kam zavítat na kole při své dovolené nebo výletu v Královéhradeckém kraji. 

Cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu

Bezesporu nejpopulárnější cyklostezkou v Královéhradeckém kraji je úsek Labské cyklostezky vedoucí z Hradce Králové do Kuksu. Tento zhruba třicetikilometrový úsek rovinatou polabskou krajinou vás zavede k mnoha historickým památkám, jako například k barokní kapli Zjevení Páně ve Smiřicíchpevnosti Josefov, k historickému jádru Jaroměře a na konci trasy vás čeká třešnička na dortu, nově zrekonstruovaný barokní Hospital Kuks.

Mapa trasy ZDE.

1 Náplavka v Hradci Králové
 
2 Parníčky na Labi před mostem na Pláckách
 
3 Úsek za Předměřicemi nad Labem
 
4 Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích
 
5 Pevnost Josefov
 
6 Domky řemeslníků v Kuksu
 
7 Cyklostezka HK Kuks
 
8 Cyklisté před Hospitálem Kuks
 
9 Barokní areál v Žirči  bylinková zahrada
 
 

Cyklostezka po zámcích na řece Orlici

Zámeckou cyklostezkou se dá nazvat třináctikilometrový úsek podél Divoké Orlice, vedoucí z Častolovic do obce Potštejn. Na úvod můžete zavítat do renesančního zámku Častolovice se zámeckou minizoo a anglickým parkem. Hned v sousedství stojí další, tentokrát empírový Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, kde můžete zhlédnout, jak se žilo v období Biedermeyeru nebo si vychutnat kávu v Toniově kavárně, citlivě umístěné v zámeckém parku.

Dál proti proudu Orlice po pěti kilometrech dojedete k dalšímu renesančnímu zámku Doudleby s krásnou sgrafitovou výzdobou. V doudlebském zámku se natáčely scény z filmu Bathory. Putování po zámcích můžete zakončit v nedalekém Potštejně, kde na vás čeká barokní, pohádkově laděný zámek Potštejn a dále zřícenina hradu, tyčící se vysoko nad údolím řeky Orlice.

Mapa trasy ZDE.

1 Zámek Častolovice
 
2 Častolovice, zámecká minizoo
 
3 Cyklostezka u Nového zámku v Kostelci n O
 
4 Nový zámek v Kostelci nad Orlicí
 
5 Toniova zámecká kavárna
 
6 Úsek mezi Kostelcem n O a Doudlebami
 
7 Zámek Doudleby nad Orlicí
 
8 Zámek Doudleby nad Orlicí Muzeum přírodovědy
 
9 Zámek Potštejn  pohádkové prohlídky
 
10 Zřícenina hradu Potštejn
 
 

Cyklostezka podél řeky Metuje z Pekla přes Náchod do Velkého Poříčí

Cyklostezka začíná v Pekle, známém výletním místě s výletní restaurací. Cyklostezka vede hluboko zařezaným údolím řeky Metuje.

V Náchodě můžete navštívit zámek nebo třeba Běloveský pevnostní skanzen – prvorepublikové opevnění. Z Náchoda pak dál proti proudu Metuje dojedete po cyklostezce do Velkého Poříčí a dále po cyklotrase až do Hronova. V Hronově lze navštívit Jiráskův rodný domek a spisovatelovo muzeum. Komu se nechce vracet stejnou trasou zpět, ten se může vydat z Hronova přes obec Žďárky do polské osady Pstrąźna, ve které můžete navštívit skanzen lidových staveb nebo si v místních sádkách chytit pstruha, kterého vám ihned připraví. Zpátky do Čech se dostanete přes upravené lázeňské městečko Kudowa-Zdrój. Úsek cyklostezky z Pekla do Hronova měří 17 km.

Mapa trasy ZDE.

1 Výletní restaurace v Pekle
 
2 Cyklostezka Peklo Náchod
 
3 Zámek Náchod
 
4 Pevnost Dobrošov
 
5 Běloveský pevnostní skanzen
 
6 Cyklostezka za Náchodem
 
7 Jiráskovo divadlo v Hronově
 
8 Rodný dům Aloise Jiráska
 
 

Na kole po hřebenu Orlických hor

Příznivcům horské cykloturistiky lze doporučit třeba výšlap na hřebeny Orlických hor.

Vystartujete od Masarykovy chaty na Šerlichu po cyklotrase č. 4071, přes nejvyšší bod Orlických hor Velkou Deštnou, pokračujete kolem Kunštátské kaple, rozhledny na Anenském vrchutvrzi Hanička. V nedaleké obci Neratov můžete navštívit obnovený kostel Nanebevzetí Panny Marie s unikátní prosklenou střechou.

Pro osvěžení v Neratově navštivte nový pivovar. Kvalitní asfaltová cesta (cyklotrasa č. 22) vás dovede přes Orlické Záhoří zpět na Šerlich. Celý okruh měří 45 km, po hřebeni vede udržovaná lesní cesta, ale s kopci musíte počítat.

Mapa trasy ZDE.

1 Masarykova chata na Šerlichu
 
2 Jiráskova cesta po hřebenech Orlických hor
 
3 Velká Deštná
 
4 Kunštátská kaple
 
5 Rozhledna na Anenském vrchu
 
6 Tvrz Hanička
 
7 Poutní místo v Neratově
 
 

Z Pomezních bud do Trutnova

Naše nejvyšší hory Krkonoše nabízejí nespočet cyklotras s krásnými výhledy. Naším tipem je méně známá část Krkonoš – Rýchory. Začátek trasy je na Pomezních boudách, kam se můžete nechat vyvést cyklobusem.

Z „Pomezek“ se vydáte přes Horní Albeřice, kde si můžete prohlédnout bývalou vápenku, na Rýchorské hřebeny, odkud je krásný výhled na Sněžku a dále nad Žacléř, kde stojí mohutná tvrz Stachelberg a vedle ní stojící rozhledna Eliška.

Trasa vás zavede až do nedalekého Trutnova

Mapa trasy ZDE.

1 Pomezní boudy
 
2. Malá Úpa
 
3 Rýchory
 
4 Rýchory nad Žacléřem
 
5 Pohled z Rozhledny Eliška u Žacléře
 
6 Trutnov
 
 

Pro vyznavače terénu

Trutntov trails - milovníci horských kol a adrenalinu si užijí v kopcích nad Trutnovem, kde parta trailových nadšenců buduje síť cyklistických terénních stezek. Traily jsou volně přístupné, každý si však sjezd musí „odpracovat“ výšlapem nahoru. Pak už stačí zvolit náročnost, k dispozici jsou lehké stezky pro začátečníky až po opravdový „hardcore“.

Trutnov trails, autor: archiv Trutnov trails
 
Trutnov trails, autor: archiv Trutnov trails
 
Trutnov trails, autor: archiv Trutnov trails
 
Trutnov trails, autor: archiv Trutnov trails
 
 

Dodejme, že od června do září můžete při svém cykloputování využít některé z cyklobusových linek, zajíždějících do všech turistických regionů Královéhradeckého kraje.

Více tipů na cyklovýlety po Královéhradeckém kraji naleznete na krajském turistickém portálu www.hkregion.cz v sekci Turistika a cykloturistika.

Přejeme vám spoustu krásných sportovních i turistických zážitků.


9.5.2018 10:55:41 | přečteno 19848x | ernest
Královéhradecký kraj © 2021

Kontakt

Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, z. s.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální