Přírodní krásy

Přírodní krásy Královéhradeckého kraje každoročně obdivují statisíce domácích i zahraničních návštěvníků. Naše nejvyšší hory Krkonoše či fascinující skalní labyrinty na Broumovsku a v Českém ráji lze bez diskuze zařadit mezi nejkrásnější přírodní zajímavosti celé České republiky.

Krkonoše

Hřeben našich nejvyšších hor se táhne podél česko-polské hranice v délce 35 kilometrů. Nejvyšší horu Sněžku (1603 m n. m.) lze navštívit buď kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou, nebo pěší túrou po četných turistických trasách.

Jednou z nejkrásnějších turistických tras v Krkonoších je Cesta česko-polského přátelství, která vede po nejvyšších partiích krkonošských hřebenů. Jinými navštěvovanými místy jsou také pramen řeky Labe či Pančavský vodopád. Pro své jedinečné přírodní bohatství byly Krkonoše v roce 1963 vyhlášeny prvním českým národním parkem.

1 Sněžka
 
2 Lanovka na Sněžku
 
3 Pramen Labe
 
4 Pančavský vodopád
 
5 Cesta českopolského přátelství
 
6 Lokalita Šímovy chalupy
 
7 Krkonošské louky
 
 

Unikátní skalní labyrinty

Návštěva pískovcových skalních měst je jedinečným zážitkem pro malé i velké turisty. Pojem „skalní město“ dobře pochopíte teprve tehdy, když budete stát pod vysokými skalními věžemi připomínajícími výškové budovy.

Tyto krásné přírodní scenérie jsou dotvářeny bizarními skalními útvary, jimž lidé dávali různá jména. Na území našeho kraje můžete navštívit Adrspašsko-Teplické skály, Stolovou horu Ostaš, Broumovské stěny či Prachovské skály.

Vzhledem k turistické vytíženosti těchto vzácných území je nejlepší sem přijet mimo hlavní sezónu. Skály zde budou jenom pro vás.

1 Adršpašské skalní město
 
2 Adršpašské skalní město
 
3 Adršpach, plavba na pramicích
 
4 Adršpašské skalní město
 
5 Pískovna v Adršpašských skalách
 
6 Broumovské stěny
 
7 Teplické skály
 
8 Stolová hora Ostaš
 
9 Vyhlídka z Ostaše
 
10 Prachovské skály
 
 

Podél řeky Orlice

Řeka Orlice dala jméno Orlickým horám, jejichž nejvyšším vrcholem je Velká Deštná (1115 m n. m.). Na své cestě z hor si řeka Divoká Orlice proráží cestu údolím, zvaným Zemská brána. Odtud vede údolím turistická trasa s naučnou stezkou.

Přesuneme-li se po proudu o trochu dál, můžeme se vydat na nenáročné putování hlubokým údolím řeky Orlice od hradu k hradu, tedy z Litic nad Orlicí do Potštejna. Dále řeka přirozeně meandruje Přírodním parkem Orlice až do Hradce Králové, kde se její vody slévají s řekou Labe.

1 Velká Deštná
 
2 Zemská brána
 
3 Vodáci na Orlici
 
4 Vodáci na Orlici
 
5 Přírodní park Orlice
 
6 Orlice v Hradci Králové
 
7 Soutok Labe s Orlicí v Hradci Králové
 
 

Výčet přírodních památek nebo tipů na výlet v Královéhradeckém kraji naleznete v sekci Přírodní zajímavosti na krajském turistickém portálu www.hkregion.cz.


11.5.2018 17:14:38 | přečteno 5543x | ernest
Královéhradecký kraj © 2022

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální