Turistický portál Královéhradeckého kraje

Tipy na cyklocestování po Královéhradeckém kraji

Hradecko

Letní turistická sezóna je v plném proudu, a proto Vám přinášíme tipy na cyklovýlety po Královéhradeckém kraji.

Začněme cyklostezkami.

Labská cyklostezka Hradec Králové - Kuks

Bezesporu nejpopulárnější cyklostezkou v Královéhradeckém kraji se stal úsek Labské cyklostezky vedoucí z Hradce Králové do Kuksu. V loňském roce na trasu zavítalo přes 200 000 návštěvníků. Tento zhruba třicetikilometrový úsek rovinatou polabskou krajinou Vás zavede k mnoha historickým památkám, jako například barokní kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, k pevnosti Josefov, historickému jádru Jaroměře a na konci trasy Vás čeká třešnička na dortu, nově zrekonstruovaný barokní Hospital Kuks. Více o cyklostezce zde.

Cyklostezka Lípa nad Orlicí - Potštejn

Zámeckou cyklostezkou se dá nazvat třináctikilometrový úsek podél Divoké Orlice, vedoucí z Častolovic do obce Potštejn. Na úvod můžete zavítat do renesančního zámku Častolovice se zámeckým zvěřincem a anglickým parkem. Hned v sousedství stojí další, tentokrát empírový Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, kde můžete zhlédnout, jak se žilo v období Biedermeyeru nebo si vychutnat kávu v Toniově kavárně, citlivě umístěné v zámeckém parku. Dál proti proudu Orlice po pěti kilometrech dojedete k dalšímu renesančnímu zámku Doudleby s krásnou sgrafitovou výzdobou. V doudlebském zámku se natáčely scény z filmu Bathory. Putování po zámcích můžete zakončit v nedalekém Potštejně, kde na Vás čeká barokní, pohádkově laděný zámek a dále hrad, tyčící se vysoko nad ohbím řeky Orlice. Více o cyklostezce zde.

Cyklostezka Peklo - Náchod - Hronov

Třetí cyklostezkou je ta, spojující údolí Peklo s Náchodem. Známé výletní místo s Jurkovičovou výletní restaurací je výchozím bodem cyklotras do Náchoda, Nového Města nad Metují, Dobrošova a Nového Hrádku. Cyklostezka do Náchoda vede hluboko zařezaným údolím řeky Metuje. V náchodské části Běloves můžete ochutnat z prameníku výbornou minerální vodu IDA nebo třeba navštívit opodál stojící Běloveský pevnostní skanzen. Z Náchoda pak dál proti proudu Metuje dojedete po cyklostezce až do Hronova. V Hronově lze navštívit Jiráskův rodný domek a spisovatelovo muzeum. Komu se nechce vracet stejnou trasou zpět, ten se může vydat z Hronova přes obec Žďárky do polské osady Pstrąźna, ve které můžete navštívit skanzen lidových staveb nebo si v místních sádkách chytit pstruha, kterého vám ihned připraví. Zpátky do Čech se dostanete přes upravené lázeňské městečko Kudowa-Zdrój. Úsek cyklostezky z Pekla do Hronova měří 17 km. Více o cyklostezce zde.

Cyklostezky už opustíme a přesuneme se na cyklotrasy.

Údolím Úpy z České Skalice do Havlovic

Naším čtvrtým cyklotipem je opět putování podél řeky, a to podél řeky Úpy, krajem spisovatelky Boženy Němcové. Začnete v České Skalici, kde si můžete prohlédnout spisovatelčino muzeum a dřevěnou školu, do které malá Barunka chodila. Dále projedete údolím Úpy (cyklotrasa č. 4018) do Ratibořic, jednoho z nejnavštěvovanějších turistických míst našeho kraje. Po cestě se můžete dovědět leccos zajímavého, protože tudy vede naučná stezka Babiččnino údolí. Po zhlédnutí pamětihodností Babiččina údolí můžete pokračovat údolím proti toku Úpy kolem Rýzmburského altánu až do Havlovic, které se v roce 2007 staly českou vesnicí roku. Na nedalekém kopci se tyčí zřícenina hradu Vízmburk, která je pozoruhodná svým „znovuobjevením“ v 70. letech 20. století. Trasa z České Skalice do Havlovic měří 15 km a vede převážně po udržovaných štěrkových lesních cestách. Více o trase zde.

Hřebenovka po Orlických horách

Příznivcům horské cykloturistiky lze doporučit třeba výšlap na hřebeny Orlických hor. Vystartujete od Masarykovy chaty na Šerlichu po cyklotrase č. 4071, přes nejvyšší bod Orlických hor Velkou Deštnou, pokračujete kolem Kunštátské kaple, rozhledny na Anenském vrchu k tvrzi Hanička. V obci Neratov můžete navštívit obnovený kostel Nanebevzetí Panny Marie s unikátní prosklenou střechou. Kvalitní asfaltová cesta (cyklotrasa č. 22) Vás dovede přes Orlické Záhoří zpět na Šerlich. Celý okruh měří 45 km, po hřebeni vede udržovaná lesní cesta, ale s kopci musíte počítat. Více o hřebenovce zde.

Trutnov trails

Ten, kdo si chce užít vyloženě adrenalinovou zábavu, si může vyzkoušet Trutnovské traily, které buduje parta nadšenců v kopcích nad trutnovskou částí Poříčí. Síť přírodních single tracků, čili stezek pro horská kola v různé obtížnosti, v současné době měří 12 km, ale pracuje se na dalších. Více o trailech zde.

Cyklobusy

Dodejme, že během letních prázdnin můžete při svém cykloputování využít některé z cyklobusových linek, zajíždějících do všech turistických regionů Královéhradeckého kraje. Více o cyklobusech zde.