Turistický portál Královéhradeckého kraje

Šolcův statek - Galerie Karla Samšiňáka

Český ráj

Nejznámější dům Sobotky postavený roku 1811, ve kterém je umístěna galerie.

V roce 1811 vystavěl rolník Josef Šolc na předměstí Sobotky roubenou patrovou stavbu s pavlačí - dnešní Šolcův statek. Stavba se stala základem rozsáhlého hospodářství. V roce 1838 se na tomto gruntu narodil autor básnické sbírky Prvosenky, Václav Šolc.

Ve 30. letech 20. století přešel statek po vystřídání několika majitelů do rukou rodiny Samšiňáků, kterým byla nemovitost odebrána po komunistickém převratu v roce 1948. Získat zpět se ji podařilo až v letech devadesátých přírodovědci a velkému znalci umění RNDr. Karlu Samšiňákovi. Bydlet zde mu však bylo dovoleno již v letech sedmdesátých. Během třiceti let dokázal ze statku vytvořit proslulou galerii, v níž vystavovali kromě našich význačných výtvarníků i hosté z ciziny. V roce 2005 tedy předal Karel Samšiňák statek synovi, jenž podniknul na zchátralém stavení rozsáhlou a finančně náročnou rekonstrukci se záměrem zachovat stavení pro kulturní a společenské účely. V průběhu oprav byl provoz galerie značně omezen, ale přesto se podařilo uspořádat několik výstav (např. Alena Antonová, Ivan Šmíd).

V roce 2009 roce se po ukončení všech záchranných prací Šolcův statek otevřel veřejnosti konečně po celou výstavní sezonu (květen až říjen). Po první výstavě této sezóny zde došlo na začátku července ke slavnostnímu pokřtění galerie po bývalém majiteli na „Galerii Karla Samšiňáka“ a k otevření lapidária (jež bylo vytvořeno na přání bývalého majitele z přilehlé maštale).

Otevírací doba

Květen - Říjen Po - Ne 9:00 - 11:00
13:00 - 17:00

Vstupné

Poznámka:Vstupné dobrovolné, ceník propagačních předmětů zde: www.solcuvstatek.cz/cs/informace/cenik/