Jičínsko: Hrad a zámek

Zámek Dětenice, autor: Jaroslav Kocourek

Český ráj

GPS: 50°22'4.524''N, 15°10'16.003''E

Telefon: +420 493 534 390E-mail: ic@jicin.org, mic@jicin.orgWeb: www.jicin.org

Cykloturistika: Staré Hrady - Dětenice - Staré Hrady (18 km)

Začátek a konec trasy: Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína

Délka trasy: 18 km 

Zajímavosti na trase:

Staré Hrady – hrad a zámek, první písemná zmínka z r. 1340. K původně gotickému hradu s rukopisem Petroparléřské hutě byl později přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím s dochovanými renesančními figurálními sgrafity. Gotická kaple se vzácným renesančním oltářem. Prohlídkový okruh hradem a zámkem „Jak se žilo za císaře pána F. Josefa I.“ představuje život v období vrcholu habsburské monarchie. Dva pohádkové okruhy Zámecké pohádkové sklepení a Hradní pohádková půda – na 250 pohádkových bytostí, skřítků a strašidýlek z pohádek čaroděje Archibalda I. Čarodějná Bestyjola – živá zvířátka, havěť a potvůrky zdejších čarodějnic. Historické a pohádkové akce po celý rok. Pohádkové postavy v rolích průvodců. Hrad je evropsky významnou lokalitou netopýra vrápence malého (Natura 2000). V zámku na pracovišti Památníku národního písemnictví je možno navštívit i stálou expozici pracoven Elišky Krásnohorské, Aloise Jiráska a Jaroslava Vrchlického.

Libáň – nejstaršími památkami jsou původně raně gotický kostel Nalezení sv. Kříže z druhé poloviny 13. století v městské části Zliv (v 18. stol. barokně upraven) a kostel sv. Jiří v části Psinice, také původně gotický (kolem r. 1870 architektonicky upraven). Jeho dominantou je dřevěná zvonice z r. 1600. V r. 1757 byl ve městě postaven na místě původní dřevěné kaple barokní kostel sv. Ducha, ve kterém se dochovaly vzácné barokní varhany. Z památek dále mariánský sloup z r. 1738, na náměstí pomník Jana Husa od Františka Bílka podle návrhu Ladislava Šalouna. Přírodní koupaliště. Symbolem města je Libáňská borovička, přes tři sta let starý památný strom nad městem „Na Horách“, opředený pověstmi, symbol města. Místo schůzek milenců a věčný námět pro malíře, básníky, spisovatele a fotografy.

Na Hasinském potoku, 4 km JZ směrem (mimo trasu po červené značce) leží Pilský rybník – velká vodní nádrž o rozloze 50 ha, sloužící jako hnízdiště a shromaždiště ptactva. V okolních lesích a mokřadech roste řada vzácných rostlin. Ke koupání tento rybník není vhodný.

Dětenice – ve 14. století zde stávala gotická tvrz, která byla v 16. stol. renesančně upravena a v letech 1762 – 1765 byla přestavěna na pozdně barokní zámek. Zámek a pivovar upravil soukromý majitel. Dnes jsou na zámku dochované gotické, renesanční a barokní fresky, nástěnné malby a rokokové a klasicistní štukové výzdoby. Mimo to je zde umístěna sbírka obrazů, historických zbraní a loveckých trofejí. Na zámku Dětenice se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V nabídce jsou také služby zámeckého pivovaru, Středověké krčmy a Středověkého hotelu.  O víkendech se tu konají akce nejen pro děti. Z historických památek je v Dětenicích dále k vidění novogotická kaple sv. Jana Nepomuckého z r. 1881. V osadě Osenice u školy stojí procesní oltář M. B. Brauna z r. 1715. V tamější bývalé národní škole J. B. Foerstra je stálá výstava Foerstrova rodu.

Průběh trasy:

Staré Hrady Libáň (1 km) Dětenice (5 km) – Hasina (10 km) – Psinice (14,5 km) Libáň (17km) Staré Hrady (18 km)

Popis trasy: Nenáročný cyklovýlet Vás zavede mimo jiné na hrad a zámek Staré Hrady u Jičína a do zámeckého resortu Dětenice.

Fotogalerie

Zámek Dětenice, autor: Jaroslav Kocourek
 
Zámecký pivovar, Dětenice, autor: jan špelda
 
Hrad a zámek Staré Hrady
 
Středověké soboty na Starých Hradech
 
Dětenice
 
Sgrafita Staré Hrady
 
zámek Dětenice (2)
 
středověký hotel Dětenice
 
Rytířské souboje Dětenice
 
Zámek Dětenice
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2022

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální