Turistický portál Královéhradeckého kraje

Hrad a zámek Staré Hrady u Jičína

Český ráj

Zážitkový výlet pro děti i dospělé do pohádek čaroděje Archibalda I.

Hrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň.  První písemná zmínka je z roku 1340. K původně gotickému hradu s rukopisem Petroparléřské hutě byl později  přistavěn renesanční zámek s rozsáhlým podzámčím s dochovanými renesančními figurálními sgrafity. Otevřeno je tu celoročně. Většina prohlídkových okruhů je věnována především dětem, i když laskavou pohádku a humor ocení i dospělí.

Nechte se unést atmosférou čarodějné pohádkové prohlídky. Nejvyšší pohádkový čaroděj Archibald I., čarodějové, čarodějnice, kouzlobabky a princezny, čerti a čertice, strašidýlka, skřítkové a další prapodivné pohádkové bytosti s ještě prapodivnějšími jmény na vás už netrpělivě čekají. A věřte nebo ne, je jich tu už na tři sta padesát! Hradem vás od sklepa až po půdu provede třeba opravdová krásná princezna, rozpustilá vodnice nebo dokonce skutečná čarodějnice nebo čertice. Nudit se s nimi rozhodně nebudete! Kromě spousty pohádkových kamarádů, hádanek, soutěží a her tu na vás čeká pytel pekelně dobrých bonbónů a možná i něco jiného!

V hradní a zámecké části vede prohlídkový okruh Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. Můžete si prohlédnout ojedinělou expozici u nás – kupecké krámky, koloniál a obchod s kávou, jak vypadaly v dobách našich prababiček. Dále uvidíte barokní kuchyni, velkou loveckou chodbu, unikátní ložnici a pracovnu a další zajímavosti, kde mnoho tisíc exponátů představuje život prostých lidí, měšťanů a šlechty v období vrcholu habsburské monarchie. Především děti zaujmou pohádkové bytosti, které se nově usadily i na hradě a zámku – draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. Nakonec Vás přijme v Dračí královské komnatě na osobní audienci i samotný dračí král Rozumbraďák XVI. V hradních prostorách zahlédnete milého obyvatele Starých Hradů – netopýra vrápence malého, jehož je hrad evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000. V gotických zdech se také zjevují i tajemní templáři, kterým údajně původní tvrz Stará kdysi patřila.

Udatný rytíř nebo opravdová princezna vás zavedou do tajemného okruhu Zámecké pohádkové sklepení, kde pilní a šikovní skřítkové Tvoříčci neustále pracují.  Zde našli svůj domov umounění dobráčtí čertíci, vodníci, skřítkové a veselí strašidláci. Navštívíte tu také lesní a ledové království, pohádkovou hladomornu, čertovskou a vodnickou domácnost, rodinku starohradského obra Zelijáše, velkého ochočeného draka Třífrňáka, palác plný skřítků a mnoho dalších překvapení.

V prohlídkovém okruhu Hradní pohádková půda vás veselá čarodějnice zavede na hradní půdu, plnou krásných věcí, opředených letitými pavučinami. Zabydleli ji čarodějnice různých kategorií a pravá starohradská strašidla, strašidýlka a také pěkně vykutálení skřítkové. U čarodějnice Laterny uvidíte časostroj, který vás vezme zpátky do pohádky, navštívíte strašidláckou kuchyni skřítka Blafuse Šlamastykuse, prádelnu čistotné čarodějnice Furtoperty a mydlírnu  čaroděje Mydlifouse. Na zámku si pak prohlédnete i komůrku kuchařky Magdaleny Háty.  Na hradním nádvoří Vás čeká i kurz čarodějného létání na koštěti.

Už v předzámčí vás upoutá zvláštní nápis Čarodějná Bestyjola. Tady  starohradské čarodějnice různých kategoríí a kouzlobabky  s láskou pečují o své živé miláčky. Pilně se tu starají o  černé kozy a ovečky, bažanty, hrdličky, ale také o krysáky a  myšáky, šváby,  štěnice a o další zvířátka, havěť a potvůrky. Pravidelně je krmí těmi nejlepšími dobrotami ze strašidlácké kuchyně. Uvidíte tu čarodějné almary, kamna, kde si čarodějnice připravují dobrůtky, lektvary a utrejchy, cestovní kočár a další důležité čarodějné potřebnosti. Jestli chcete vědět, proč je cestovní kočár rozpůlený, přijďte si poslechnout pohádkový příběh.

Speciální zvýhodněné okruhy pro:

  • děti z mateřských škol a první stupně základních škol
  • studenty středních škol a druhé stupně základních škol
  • seniory a kolektivy v mezisezónních prohlídkách

Celoroční program, otevírací dobu a další informace najdete na www.starehrady.cz

Kontakt: info@starehrady.cz, rezervace tel. 602 302 265    


Otevírací doba

Leden - Duben So - Ne 10:00 - 17:00
Květen - Červen Út - Ne 9:30 - 17:00
Červenec - Srpen všechny dny v týdnu 9:30 - 18:00
Září Út - Ne 9:30 - 17:00
Říjen - Prosinec So - Ne 10:00 - 17:00

Pro školní výlety a předem objednané zájezdy otevřeno kdykoliv po celý rok. Neváhejte nás kontaktovat na tel. 602 302 220. O svátcích otevřeno vždy.

Vstupné

Plné vstupné:125,00 CZK
Zvýhodněné vstupné:85,00 CZK
Děti:85,00 CZK děti do 11 let
Studenti:95,00 CZK
Senioři:95,00 CZK
Poznámka:Vstupné do Čarodějné Bestyjoly: Plné vstupné: 45 Kč
Zvýhodněné vstupné: 25 Kč
Při zakoupení dvou prohlídkových okruhů je vstupné do Čarodějné Bestyjoly ZDARMA.
Fotografování a filmování zdarma. Vstup na okruhy s menšími zvířaty v zavazadle, či v náručí povolen - zvířátko ZDARMA.
Děti do 2 let ZDARMA.

Kalendář akcí

1.5.2022 9:00 - 30.9.2022 16:30

Drahé kameny a fosílie

Vzdálenost: 15,26 km
30.7.2022 - 30.9.2022

Bohumír Bob Hochman – Ponorná řeka (pod)vědomí…

Vzdálenost: 15,26 km
Výstava obrazů.
5.10.2022 - 18.11.2022

Výstava prací žáků ze ZŠ Železnice

Vzdálenost: 15,26 km
1 (Dračí královská komnata)

Staré Hrady 1
Libáň, 507 23
GPS: 50°23'10.93"N,15°12'49.15"E
Nadmořská výška: 240 m

GSM:+420 602 302 265
E-mail:info@starehrady.czinfo@starehrady.cz
Web:www.starehrady.czhttp://www.starehrady.cz
2 (Obří rubínoví draci)
3 (Obří smaragdoví draci)
4 (Dračí král Rozumbraďák XVI )
5 (Rodinka Obra Zelijáše a jeho ženy Knedlindy)
6 (Ukázka prohlídkových okruhů)
7 (Skalní drak Třífrňák)
8 (Hradní nádvoří)
9 (Hrad)
10 (Hrad a zámek Staré Hrady)
Staré Hrady, autor: Podobský Kuba
Staré Hrady, autor: Podobský Jakub
 

Výklad v cizím jazyce: angličtina, němčina Texty v cizím jazyce: angličtina, němčina, polština, ruština Služby a vybavení: parkoviště, parkoviště pro autobusy, stání na kola, úschovna zavazadel (šatna), občerstvení, restaurace, WC, prodej upomínkových předmětů