S čerty nejsou žerty – ze Sobotky k Máchalovu mlýnu

Český ráj
náměstí Míru
Sobotka, 507 43
GPS: 50°28'3.825''N, 15°10'36.106''E
Telefon: +420 493 571 587Fax: +420 493 571 587E-mail: mic@sobotka.czWeb: http://www.sobotka.cz/ew/d9712487-fad7-47a6-b686-c0ed04098061-cs
Začátek a konec trasy: Městečko Sobotka
Délka trasy: 10 km
Obtížnost: Tato trasa je velmi nenáročným putováním. Zvládnou ho i lehce pohybově hendikepovaní, s mírnou obtížnostní pro doprovod ji lze doporučit i vozíčkářům či rodinám s kočárky.
Zajímavosti na trase:
Sobotka - městské památková zóna, turistické informační centrum, Muzeum Fráni Šrámka, Šolcův statek
Střehom – pohádkový mlýn, restaurace
hrad Kost - komentované prohlídky, v sezoně doplňkový každodenní program a nabídka doprovodných akcí, restaurace, občerstvení, ubytování
Semtinská lípa – památník připomínající strom, který byl významným orientačním bodem v krajině, lípa byla vysazena r. 1728
Vesec u Sobotky - venkovská památková rezervace
Průběh trasy:
Sobotka – Osek – Střehom – údolí Plakánku – hrad Kost – Semtinská lípa – Vesec u Sobotky – Sobotka (10 km)
Kratší varianta: za Střehomským mlýnem Veseckým plakánkem (modrá značka) přímo do Vesce u Sobotky (tento úsek není vhodný pro kočárky a vozíky.
Popis trasy:
Trasa pěšího putování začíná v Sobotce. Po seznámení s městečkem vyrazíte po červené turistické značce směrem na Osek (dřevěná zvonice), Betlém a Střehom. Na okraji obce naproti rybníku jménem Komorník se nachází sympatická hospůdka, která v létě funguje jako jedno z nástupišť pro putování do Údolí Plakánku a na hrad Kost.
Kousek od ní se nachází starobylý mlýn, roubená stavba, kterou možná znáte z desítek propagačních materiálů Českého ráje. Ten posloužil filmařům vícekrát, nicméně nejznámější je z pohádky S čerty nejsou žerty. Tady žil mlynář Máchal, než se oženil se zlou Dorotou, která ho utrápila k smrti. Tady se ona pokusila zbavit se i nevlastního syna Petra, kterému nakonec pomohlo samo peklo. A Dorotu odnesl čert! Natáčelo se i v interiérech mlýna, ale například kuchyni tam nehledejte, ta vznikla v barrandovských ateliérech. Historie mlýna sahá až do 17. století, mlelo se tu do roku 1951. Dodnes je mlýn v rukou dědiců původních majitelů. Po červené značce bude dále pokračovat do Údolí Plakánku, jednoho z nejkrásnějších koutů Českého ráje. Po třech kilometrech dorazíte k hradu Kost. Je vcelku logické, že si zahrál i ve zmíněné pohádce.
Hrad Kost je známý z pohádek a filmů:
- Radůz a Mahulena (1970, scény na hradbách
- S čerty nejsou žerty (1984, především hradní kuchyně, okno do vězení)
- Toulavý Engelbert (1973, muzikál Juraja Herze)
- Červený Bedrník (1999, Kost, Plakánek) - Patrick Lau, Graham Theakston, Simon Langton
- O ztracené lásce (2001, TV seriál, interiéry a exteriéry hradu, efektní útěk po provazovém žebříku z hradeb)
- O uloupené divožence (2007, hradní nádvoří, vstupní brána)
- Hannibal / Zrození (2007 – horor)
- Kouzla králů (2008, především exteriérové záběry)
- Ztracený princ (2008, kromě hradu se natáčelo i v údolí Plakánku)
Další cesta vás po silnici směrem na Sobotku zavede k Semtinské lípě a odtud je to už jen kousek do Vesce u Sobotky. I v tomto případě je logické, že se filmaři při natáčení této pohádky zastavili i tady. Natáčelo se ve stavení přímo pod návsí. Vesec u Sobotky posloužil jako kulisa i dalším pohádkám a filmům:
- Přijela k nám pouť (1973, kolotoč na návsi, jednotlivé domy, děti)
- Jak dostat tatínka do polepšovny (1978, všechny scény s hasičskou stříkačkou Máňou, obchod se smíšeným zbožím) Jára Cimrman ležící, spící (1983, křížek za vsí, hodina tělocviku, příchod do vsi „Liptákov“, na návsi skupina turistů s průvodkyní, v roubeném domě u rybníka „Muzeum peří“)
- S čerty nejsou žerty (1984, scéna s vojáky a s babičkou hlavního hrdiny)
- O ztracené lásce (2001, příjezdová cesta, statek pod návsí - hospoda, scéna u pomníku na návsi a většina dalších exteriérových scén)
Z Vesce už vás čeká jen krátký pochod po silnici zpět do Sobotky.
Mapa trasy ZDE