Turistický portál Královéhradeckého kraje

Zřícenina hradu Brada

Český ráj

Zalesněnému hřebeni nad Jinolickými rybníky vévodí Přivýšina - 463 m a nedaleko, východně pod tímto vrcholem, stával raně gotický hrad Brada.

Poloha: 5 km S od Jičína, S od obce Brada-Rybníček

Na jednom z vrchů Prachovské pahorkatiny byl někdy ve 13. století vystavěn hrad, který dostal jméno podle svého tvaru či podoby lesnatého okolí. Do současnosti se z něho dochovaly jen nepatrné zbytky. Cestou kolem staré zvonice se dostaneme k místu první brány a podél původní, dnes již téměř nezřetelné hradební zdi až tam, kde stála okrouhlá jižní věž. Západní část hradu porušil pozdější pískovcový lom. Zbytek hradební zdi je dochován nad druhým lomem. Prvním známým držitelem hradu byl Načerad, syn Pakoslavův, doložený v letech 1258 - 1263. Z podhradí se vyvinula ves, která převzala jméno hradu. Koncem 13. století patřil k Bradům, držené zřejmě jen zástavně i Jičín. V následujících letech náležela Brada k velišskému panství, poslední majitel hradu Mikuláš Licka z Rýzmburka zde však nesídlil a nechal hrad zpustnout.

Nahoře u zříceniny hradu se nachází nevelká plošina, na které je vztyčen kříž a dvě sochy – sv. Petra a sv. Pavla – a to na paměť bitvy z roku 1866 mezi pruskou armádou a rakouskými vojsky. Šlo o hrad značně rozměrný a byl částečně ze dřeva a částečně zděný. Asi 200 metrů za zříceninou se nalézá Rumcajsova jeskyně.

Rozhlednu v okolí hradu nenajdeme, ale přesto je odsud dobrý výhled na nedaleké okolí a na Jičín, takže k výletu bychom si měli vybrat den, kdy je dobrá viditelnost.

K Bradě se dostanete po silnici E42 ze směru Jičín - Turnov, a mezi obcemi Kbelnice a Podůlší se odbočí vlevo. Zaparkovat se dá u kostelíka a to zdarma, přibližně po 100 metrech kolem penzionu se dá dojít až pod hrad.

Kalendář akcí

12.5.2023 - 30.9.2023

Acháty ze Železnice a okolí

Vzdálenost: 3,83 km
Sezónní výstava drahých kamenů nalezených v Železnici a okolí zapůjčených ze sbírky Muzea Českého ráje v Turnově.
11.8.2023 17:00 - 30.9.2023 16:30

"152..." - Vladimír Janata – Plastiky a Mirek Čivrný – Obrazy

Vzdálenost: 3,83 km
Výstava plastik Vladimíra Janaty a obrazů Mirka Čivrného, dvou výtvarníků z Podkrkonoší.
4.10.2023 - 21.11.2023

Putování za předky

Vzdálenost: 3,83 km
Putovní výstava České genealogické a heraldické společnosti (ČGHS) v Praze, jejímž cílem je srozumitelnou a přitažlivou formou seznámit širokou veřejnost s pomocnými vědami historickými, jakými ...