Turistický portál Královehradeckého kraje

Horní Branná

Krkonoše

Obec Horní Branná leží asi 6 km východně od Jilemnice, v údolí potoka Sovinka ve zvlněné podkrkonošské krajině.

Obec se skládá z částí Horní Branná a Valteřice, které se v roce 1975 spojily. První zmínky o obci pocházejí již ze 14. století. S historií obce je spojeno jméno J. A. Komenského, který zde prožíval poslední měsíce svého života ve vlasti. Na jeho památku bylo v místním zámku zřízeno malé museum – Památník J. A. Komenského. Nejvýznamnější historickou památkou obce je již zmiňovaný zámek. Z dalších historických památek stojí za zmínku kostel sv. Mikuláše, hrobka Harrachů a budova bývalého špitálu stojící naproti hrobce. Zachovala se zde i řada roubených chalup, z nichž nejstarší je plátenický dům čp. 74 z 16. století. 

Navštívit můžete naučnou stezku s okruhem o délce 2,9 km. Jejím cílem je přiblížit návštěvníkům zajímavosti a skvosty Horní Branné. Jednotlivá zastavení stezky zahrnují i interaktivní herní prvky, které poskytnou zábavu menším i větším dětem. Součástí okruhu je i parkové zákoutí s posezením. Stezka se tak stává atraktivním prvkem návštěvy Horní Branné pro rodiny s dětmi i ostatní turisty.

Okolí obce Horní Branná je vhodné pro turistiku i cyklistiku a blízké svahy Krkonoš lákají v zimních měsících milovníky zimních sportů, zejména lyžování.

Horní Branná
 
 

Horní Branná 262, 512 36
GPS: 50°36'38.71"N,15°34'8.897"E

Telefon:+420 481 584 178
+420 481 584 179
E-mail:ou@hbranna.czou@hbranna.cz
Web:www.hbranna.czhttp://www.hbranna.cz
Horní Branná
Horní Branná
 
load