Bukvice

Bukvice, autor: Soutěž Vesnice roku

Český ráj

Bukvice 28
Bukvice, 506 01
GPS: 50°24'43.641''N, 15°17'41.990''E

Telefon: +420 493 594 277E-mail: info@obecbukvice.czWeb: www.obecbukvice.cz

Obec Bukvice leží asi 6 km jihozápadním směrem od města Jičína. Rozkládá se v nadmořské výšce kolem 318 m n.m. Obec se skládá z částí Bukvice a Křelina.

První písemnou zmínku o Bukvici lze nalézt v královském listě Jana Lucemburského z 12. 3. 1327, jímž zastavil panu Benešovi z Vartenberka hrad Veliš. S tímto šlechtickým sídlem a historií zdejšího kraje je spjata i minulost obce. Byla v majetku Strahovského kláštera, krále Jana Lucemburského, rodu Vartenberků, Jiřího z Poděbrad, Trčků z Lípy, Valdštejnů, Schliků.  V roce 1854 byla k obci Bukvice úředně přidělena vedlejší vesnice Křelina. První písemná zmínka o ní je z 25. 2. 1250, kdy král Václav I. daroval část vesničky Chrelin oseckému klášteru jako odškodné za útrapy, které mu způsobil jeho syn Přemysl Otakar II. Později, pokud území Křeliny nepatřilo církvi či králi, vlastnili je okolní panské rody. Od roku 1533 je Křelina příslušná k hradu Veliš.

V krajině převažují pole, louky, kopce v objetí lesního království. V roce 2004 se Bukvice stala jedním ze zakládajících členů svazku obcí Mariánská zahrada, která je napojena na centrální oblast Českého ráje v Královéhradeckém kraji. Jejím cílem je obnova kulturní krajiny a rozvoj cestovního ruchu na Jičínsku. V započatém rozvoji chce obec Bukvice pokračovat při současném respektování přírodních a kulturních hodnot daného místa.

Turisté mohou navštívit atraktivní oblasti Českého ráje, asi 7 km severovýchodně se nachází výletníky i horolezci hojně vyhledávané skalní město Prachovské skály. V blízkém okolí obce se dále nalézá zámek Staré hrady u Libáně, kde je umístěno muzeum literatury s expozicí dějin zdejšího zámku. Ve městě Jičín se v barokním zámku nachází muzeum a galerie s vlastivědnou expozicí. Okolí obce je vhodné k turistickým i cyklistickým výletům do širokého okolí.

Otevírací doba

St17:00 - 19:00

Fotogalerie

Bukvice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Kaple sv. Jana  Nepomuckého, Bukvice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Bukvice, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
Bukvice, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
Bukvice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Kaplička Nejsvětější Trojice, Bukvice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Bukvice, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2021

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální