Chyjice

Kostel sv. Šimona a Judy, autor: Bohdan Dvořák

Český ráj

Chyjice 54, 506 01
GPS: 50°23'14.590''N, 15°17'44.711''E

Telefon: +420 493 594 121E-mail: chyjice@atlas.czWeb: chyjice.wz.cz

Chyjice jsou protáhlá obec v mělkém údolí s pěknými stráněmi.

V písemných pramenech jsou Chyjice zmiňovány poprvé roku 1323, jako sídlo Hanušovo a Žibřichovo. V roce 1369 jsou vlastníky Oldřich ze Semína a Anna, vdova po Janovi z Kyjic. Ves dále vlastní Markvart Chyjíček, po němž byla obec pojmenována.

Ačkoliv Chyjice leží ve vnitrozemí, překvapí svým charakterem „podhorské vsi“. Formovala se totiž jako potoční ves v úzkém údolí podél břehů říčky Mrliny (dříve Leštiny). Proto je dlouhá asi 2,5 kilometru, zatímco šíře její zástavby dosahuje na mnohých místech sotva 100 metrů. Dlouhé údolí v zářezu říčky Mrliny tvoří na severní straně obce stráň, která byla pro svou bohatost výskytu hájové flóry vyhlášena roku 1990 přírodní památkou „Chyjická stráň“. Tento vegetační pás se táhne směrem od obce Dolany až k chyjickému kostelu sv. Šimona a Judy stojící značně vysoko nad obcí jako dominanta širokého okolí.

Chyjice jsou bohaté na zeleň. Množství kvalitních stromů, solitárně i jako porost umístěných v terénu, vytváří zdravé prostředí. Také keřovitých porostů je zde velké množství, zejména kolem říčky Mrliny.

Fotogalerie

Kostel sv. Šimona a Judy, autor: Bohdan Dvořák
 
Kostel sv. Šimona a Judy, autor: Bohdan Dvořák
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2021

Kontakt

Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, z. s.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální