Cesta k prameni Labe

Pramen Labe, autor: Ondřej Littera

Krkonoše

Horní Mísečky
Špindlerův mlýn
GPS: 50°44'8.000''N, 15°34'9.999''E

Telefon: +420 499 433 228Fax: +420 499 433 369E-mail: icspindl@krnap.czWeb: http://www.krnap.cz/ic-spidleruv-mlyn/

Pěší turistika: Horní Mísečky - pramen Labe - Horní Mísečky (14 km)

Začátek a konec trasy: Horní Mísečky - sportovní středisko

Délka trasy: 14 km

Převýšení: 346 m

Zajímavosti na trase: Pančavský vodopád, Pančavské a Labské louky, Ambrožova vyhlídka, Schustlerova zahrádka, pramen Labe

Průběh trasy: Horní Mísečky - pramen Labe - Horní Mísečky

Popis trasy: Začátek trasy je na Horních Mísečkách, známém sportovním středisku. Po svazích Medvědína a Krkonoše vystoupíme až do 1400 m n. m. k Vrbatově boudě. K výstupu si můžeme vybrat hned ze tří cest - žlutě či červeně značenou turistickou cestu nebo pohodlnou Masarykovu horskou silnici, jejíž dnešní podoba vznikla před 2. světovou válkou v souvislosti s budováním vojenských obranných zařízení na hřebenech Krkonoš.

Z cesty k Pančavskému vodopádu se odkrývá nádherné panoráma náhorní plošiny Pančavské a Labské louky s probleskujícími rašeliništními jezírky. Po chvíli chůze od Pančavského vodopádu neopomeňte odbočit na Ambrožovu vyhlídku, místo pojmenované po jednom z průkopníků ochrany krkonošské přírody. Otevře se před vámi nezapomenutelné panorama Labských jam a Labského dolu. Na svazích Pančavské jámy pod námi se rozkládá Schustlerova zahrádka, místo s nejbohatší květenou české strany Krkonoš.

Cesta po hraně Labských jam je přístupná pouze v létě a na podzim. V zimní sezóně je nutné používat o něco výše probíhající zimní tyčovanou cestu v dostatečné vzdálenosti od mohutných sněhových převisů a strmých srázů Labských jam. Po obou cestách se dostaneme k Labské boudě, kde se červená značka stáčí k severozápadu a asi po 1 kilometru nás dovede k prameni Labe.

Lze použít i žlutě značenou Koňskou cestu ke státní hranici s Polskem a po prohlídce téměř 300 m hlubokých srázů Sněžných jam a nedalekého skalního výchozu Violíku se lze opět po žluté značce dostat rovněž k prameni Labe.

Symbolická úprava pramenu je doplněna mozaikami erbů větších měst, kterými Labe protéká na své téměř 1200 km dlouhé pouti k Severnímu moři.

Od pramene Labe vede žlutá značka jižním směrem kolem křižovatky cest na Harrachov a Horní Rokytnici. Ke zpáteční cestě na Horní Mísečky zde můžeme zvolit buď o něco kratší cestu k Vrbatově boudě a dále úbočím Krkonoše, nebo po zelené a žluté značce ke hraně Kotelních jam a po červené značce okolo nápadného skalního výchozu Harrachových kamenů a zpět po Masarykově horské silnici na Horní Mísečky.

Zdroj: www.hory-krkonose.cz

Mapa trasy ZDE.

Příloha

Fotogalerie

Pramen Labe, autor: Ondřej Littera
 
Pramen Labe, autor: Jaroslav Kocourek
 
Labská bouda, autor: jan špelda
 
Krkonoše - Labe pod pramenem, autor: Jan Patzelt
 
Meandry Labe v Labském Dole, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
Pančavský vodopád, autor: Odřej Littera
 
Pančavský vodopád, autor: jan špelda
 
Mohyla Hanče a Vrbaty, autor: archiv KHK
 
Vrbatova bouda, autor: jan špelda
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2022

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální