Roprachtice

Krkonoše

Roprachtice 144, 513 01
GPS: 50°38'48.414''N, 15°24'55.819''E

Telefon: +420 481 593 420E-mail: ou@obecroprachtice.czWeb: www.obecroprachtice.cz

Obec Roprachtice leží asi 3 km jižně od Vysokého nad Jizerou a asi 7 km severozápadně od Jilemnice. Rozkládá se v pěkné kopcovité krajině v údolí Hrádeckého potoka pod vrchy Chlum a Farský.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. Nepřehlédnutelnou dominantou Roprachtic je kostel Nejsvětější Trojice z roku 1766. Z roku 1793 pochází zajímavá budova místní fary. Tu dal vystavět patron kostela hrabě Caretto Millesimo. Nad vchodem fary je dosud jeho hraběcí znak.

Milovníci filmových míst mohou Roprachtice navštívit i jako místo natáčení několika filmů – nejznámějšími jsou Krakonošovi lyžníci a Zapomenuté světlo.
Najdete zde lidovou architekturu podkrkonošských roubených chaloupek. Daleké rozhledy vám poskytne rozhledna U borovice.
Zajímavostí Roprachtic jsou také dva pískovcové smírčí kříže. Oba stojí nedaleko od sebe poblíž již rozpadlé samoty „Kozina“ u silnice vedoucí k Vysokému n. Jizerou. Na menším kříži, ukrytém v křoví, se dochoval letopočet 1736. Větší kříž stojící na bývalé pastvině je dobře vidět ze silnice.

Obcí vede několik cyklistických stezek křižujících blízké okolí. Lyžaři mohou využít nabídky některého ze zimních středisek Krkonoš. Nejbližší lyžařský areál se nachází ve Vysokém, v Pasekách a Jablonci nad Jizerou.

Fotogalerie

 
, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí
 
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2021

Kontakt

Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, z. s.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální