Vrbice

Vrbice

Podkrkonoší

Vrbice 25
Vysoké Veselí, 507 03
GPS: 50°22'8.546''N, 15°25'43.579''E

Telefon: +420 493 555 187E-mail: obec.vrbice@seznam.czWeb: www.vrbice-jc.cz

Obec Vrbice leží asi 9 km jihovýchodně od Jičína. Rozprostírá se v nadmořské výšce kolem 252 m n.m. Obec se skládá z částí Stříbrnice a Vrbice. K 1. 1. 2014 měla obec 119 stálých obyvatel.

 Když za jasného dne vystoupíte na některé okolní návrší, spatříte na severním obzoru hřebeny Krkonoš i se Sněžkou, na severozápadě, tam kde leží město Jičín, zříceniny starých hradů – Veliše, Bradlece a Kumburka. A když se obrátíte k jihu, rozprostírá se před vámi mírně zvlněná krajina přecházející až do úplné Polabské roviny.

První zmínka o Vrbici v historických listinách pochází z roku 1368, z dob panování Karla IV., další zmínky jsou pak z roku 1423, kdy husité v Čechách bojovali proti všem. V roce 1971 byla Vrbice sloučena s obcí Stříbrnice. Název Vrbice podle staročeského slovníku znamená „místo porostlé vrbami”. Stříbrnice byl původně dvůr pojmenovaný podle potoka tekoucího ze Stříbrnice do Cidliny. První písemná zpráva o Stříbrnici pochází až z roku 1594.

Z historie je také známo, že obec byla velice kulturně a nábožensky založená. Konalo se zde mnoho kulturních akcí a náboženské poutě. Bohatou historii dokládá celá řada pomníků a památníků, které se nacházejí v katastru obce Vrbice i v katastru obce Stříbrnice. Dvě nemovité kulturní památky jsou zapsané ve Státním seznamu nemovitých kulturních památek. Jedná se o pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice (Vrbice) a socha sv. Gotharda (Stříbrnice).

Mezi další památky patří:

Vrbice:
Zvonice
Sochy Panny Marie
Památník obětem 1. světové války
Křížky

Stříbrnice:
Památník obětem 1. světové války
Křížek

Fotogalerie

Vrbice
 
Vrbice
 
Vrbice
 
Vrbice, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
Vrbice - OÚ, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
Vrbice - ubytování v soukromí, autor: soutěž Vesnice roku KHK
 
Vrbice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Vrbice, autor: Soutěž Vesnice roku
 
Památník padlým vojákům, autor: Soutěž Vesnice roku
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2021

Kontakt

Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, z. s.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální