Historický důl Kovárna v Obřím dole

Důl Kovárna

Krkonoše

Pec pod Sněžkou, 542 21
GPS: 50°43'39.995''N, 15°43'52.364''E

Telefon: +420 499 736 130, +420 499 874 221E-mail: info@veselyvylet.czWeb: www.speleoalberice.cz, www.veselyvylet.cz

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky - důl Kovárna. Na vrcholu Sněžky byl každý - dobrodružství v podzemí čeká jen na Vás!

Pozn. Historický důl Kovárna v Obřím dole je z důvodu rozšíření prohlídkové trasy mimo provoz.

Od středověku pronikali do Krkonoš hledači drahých kamenů a v jejich těsném sledu horníci. Jen pomalu vydávalo podzemí své poklady a bylo to za cenu tvrdé dřiny, strádání i lidských životů. Právě tady, v divočině Obřího dolu, vznikaly pověsti o Krakonošovi a v nitru hory můžete spatřit jeho ukryté "poklady". Překvapí Vás, jak velké prostory zanechali horníci po těžbě železa, arzenu a mědi.

První zmínky o hornické činnosti v Obřím dole v Krkonoších pocházejí již z roku 1456. Neznámý Benátčan zde popisuje svoji osmidenní dobrodružnou cestu z Vrchlabí do Obřího dolu pod Sněžkou, kde údajně nalezl kostry lidí, ametysty, smaragdy a zlato jako pozůstatek po starém dolování.

Největší důlní práce probíhaly v Obřím dole v letech 1952 až 1959. Tehdy zde bylo vyraženo téměř 7 kilometrů důlních děl. Od roku 1988 se průzkumem podzemí Obřího dolu zabývá Česká speleologická společnost Albeřice a postupně zpřístupňuje jeho část pro veřejnost. V roce 2004 byl zahájen turistický provoz v nejstarší části dolu Kovárna. Návštěvníci mají možnost spatřit nejen zhruba 250 metrů unikátních vydobytých prostor v masivu Sněžky, na vlastní kůži si vyzkoušet práci středověkých havířů a zhlédnout funkční repliky historického důlního zařízení.

Návštěvnické informace:
Vstup do zpřístupněného důlního díla je u bývalé boudy Kovárna v Obřím dole. Cesta z Pece pod Sněžkou sem trvá asi 1 h 30 min. Na sestup do podzemí doporučujeme teplejší oblečení (teplota okolo 7°C, 100% vlhkost). Podmínkou je pevná obuv a věk nad 10 let. Podzemní trasu dlouhou asi 250 metrů zvládne každý turista, místy je nutné počítat s nízkým profilem štoly, příkrými schody a pohledem do hloubky.

Vstupenky je nutné předem zakoupit v galerii Veselý výlet v Peci pod Sněžkou nebo návštěvu objednat. Na místě bývalé boudy Kovárna, kde si Vás vyzvedne průvodce, je nutné být nejméně 15 minut před zahájením prohlídky. Malé fotoaparáty je možné vzít do podzemí, videokamery jsou z bezpečnostních důvodů zakázány.

Další informace najdete v sezóně na webových stránkách agentury Veselý výlet www.veselyvylet.cz nebo na telefonním čísle 499 736 130.

Otevírací doba

Červenec - ZáříPá - Ne10:00 - 16:30
Historický důl Kovárna v Obřím dole je z důvodu rozšíření prohlídkové trasy mimo provoz.

Vstupné

Trasa A
Plné vstupné:180,00 CZK
Trasa B
Plné vstupné:350,00 CZK

Fotogalerie

Důl Kovárna
 
Historický důl Kovárna v Obřím dole, autor: archiv České speleologické společnosti Albeřice
 
Historický důl Kovárna v Obřím dole, autor: archiv České speleologické společnosti Albeřice
 
Důl Kovárna
 
Důl Kovárna
 
Důl Kovárna
 
Historický důl Kovárna
 
Důl Kovárna
 
Důl Kovárna
 
Důl Kovárna
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2022

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Wolkerova 616, 500 02 Hradec Králové
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální