Turistický portál Královéhradeckého kraje

Zlatou stezkou Českého ráje - Jičínsko

Český ráj

Zlatá stezka je trasa o celkové délce 103 km, která se dá rozdělit na několik menších úseků. Jičínskem vedou dvě turistické trasy.

Trasa č. 1 Začátek a konec trasy: Jičín, Valdštejnovo náměstí

Délka trasy: 29 km

Zajímavosti na trase:

Jičín, Valdická brána, lipová alej a park Libosad, Valdštejnská lodžie, kartuziánský klášter, dnes věznice ve Valdicích, vrch Zebín, kaplička sv. Maří Magdaleny, Železnice, kostel sv. Jiljí, Vlastivědné muzeum, vrch Tábor s rozhlednou, poutní kostel Proměnění Páně, vrch Kozákov, Prachovské skály, Muzeum přírody Český ráj, vrch Brada

Průběh trasy:

Jičín náměstí - Libosad, Lodžie (2 km) ­- Železnice (5,5 km) - Ranč Na Kamenci (7 km) - Kyje (9 km) - Tábor (10,5 km) - Košov (12 km) - Morcínov (13 km) - Libuň (17 km) - Hvozdec (19 km) - Prachov, Skalní Město (21 km) - Prachov, kiosky (22,5 km) - Brada (24 km) - Jičín, náměstí (29 km).

Popis trasy:

Od Valdické brány vyjdeme téměř 2 km dlouhou lipovou alejí k parku Libosadu , kde projdeme okolo Valdštejnské lodžie do obce Valdice. Zde byl v roce 1627 založen kartuziánský klášter přestavěný v polovině 19. století na věznici, která tomuto účelu slouží dodnes. Ve vzdálenosti 0,5 km lze odbočit na přírodní památku - 400 m vysoký vrch Zebín s dalekým kruhovým rozhledem a kapličkou sv. Maří Magdaleny.

Do empírového městečka Železnice,bývalých rašelinných lázní, vstoupíme odbočkou z hlavní silnice pod vrchem Železný v místě zvaném Těšín. Kromě souboru patrových empírových domů můžeme v Železnici obdivovat i několik přízemních roubených chalup, kostel sv. Jiljí, navštívit Vlastivědné muzeum. Dále pokračujeme k ranči Na Kamenci a dále vzhůru na vrch Tábor přes obec Kyje. Cestu po hlavní silnici od lodžie (zastávka Jičín - Sedličky) do Železnice můžete absolvovat autobusem.

Dále pokračujeme na vrch Tábor, kde se nachází turistická chata s opravenou rozhlednou z roku 1911. K baroknímu poutnímu kostelu Proměnění Páně sem vede na křížová cesta, která začíná studánkou Křížovkou s plastikou Krista, uzdravujícího nemocného. Je zde také informační stánek mikrogregionu Tábor. Odtud pokračujeme přes Košovdo obce Morcínov.

Zde odbočíme ze Zlaté stezky, která míří dále směrem přes Rváčov a Skuhrov směrem na vrch Kozákov. My se vydáme zpět k Jičínu přes obce Libuň a Hvozdec ke skalnímu městu Prachovské skály a poté k autobusové zastávce s kiosky. Prachovské skály byly ze Zlaté stezky vyřazeny poté, co byl z důvodu rozsáhlé těžby písku v Hrdoňovicích zničen úsek od Trosek, zůstaly pouze na značené odbočce.

V obci Prachov se nachází Muzeum přírody Český ráj, v okolí je řada pomníků padlých v prusko-rakouské válce 1866. Odtud vyrazíme k Jičínu přes Přivýšinu na vrch Brada, poté projdeme obcí Brada-Rybníček a okolo restaurace U Rumcajse v obci Kbelnice zpět na jičínské náměstí.

Mapa trasy ZDE.

Trasa č. 2 Začátek a konec trasy: Jičín, Valdštejnovo náměstí

Délka trasy: 16 km

Zajímavosti na trase:

Sousoší sv. Petra a Pavla na vrchu Brada, Bílý Mlýn, vrch Čeřovka s vyhlídkovou věží Milohlídka

Průběh trasy:

Jičín - Železnice (5,5 km) - Dílce (8,5 km) - Brada (10 km) - Kbelnice (12 km) - Bílý Mlýn (13 km) - Čeřovka, Milohlídka (14,5 km) - Jičín náměstí (16 km).

Popis trasy:

Trasa je v úseku Jičín - Železnice stejná jako předchozí, zde ale odbočíme přes Dílce přímo na vrch Brada. Zde je možno dojít až na vrchol k sousoší sv. Petra a Pavla s krásným panoramatickým rozhledem, což představuje prodloužení pouze o 1 km. Dále pokračujeme zpět na rozcestí k Jičínu, kde přejdeme státní silnici v obci Kbelnice a vydáme se přes Bílý Mlýn k vrchu Čeřovka s vyhlídkovou věží Milohlídka. Trasu ukončíme opět na náměstí.

Mapa trasy ZDE.

Příloha

Kalendář akcí

16.9.2023 - 22.9.2023

Evropský týden mobility v Jičíně

Vzdálenost: 0,20 km
Týden MHD zdarma, Pěšky do školy, Do práce na kole. To jsou hlavní iniciativy letošního Evropského týdne mobility, jehož se město Jičín zúčastní.
8.9.2023 18:00 - 10.9.2023

Lodžie Worldfest 2023

Vzdálenost: 2,39 km
Šestý ročník festivalu world music, alternativní hudby a netradičního divadla.
12.5.2023 - 30.9.2023

Acháty ze Železnice a okolí

Vzdálenost: 4,48 km
Sezónní výstava drahých kamenů nalezených v Železnici a okolí zapůjčených ze sbírky Muzea Českého ráje v Turnově.
Jičín, autor: Jan Frýba
 
 

Valdštejnovo náměstí
Jičín - Staré Město, 506 01
GPS: 50°26'11.50"N,15°21'5.648"E
Nadmořská výška: 280 m

Telefon:+420 493 534 390
E-mail:info@cesky-raj.infoinfo@cesky-raj.info
ic@jicin.orgic@jicin.org
Web:www.cesky-raj.infohttp://www.cesky-raj.info
www.jicin.orghttp://www.jicin.org
Vrch Brada, autor: Jakub Podobský
Tábor, autor: Jakub Podobský
Libosad, autor: Jakub Podobský
Prachov, autor: Pavel Charousek
 

Související články