Z Jičína na Tábor a do Lomnice nad Popelkou

Zebín, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Jičín
GPS: 50°26'10.813''N, 15°21'7.743''E

Telefon: +420 493 534 390Fax: +420 493 534 390E-mail: ic@jicin.org, mic@jicin.orgWeb: www.jicin.org

Cykloturistika: Jičín - Lomnice nad Popelkou - Jičín (40 km)

Začátek trasy: Valdická brána, Jičín

Konec trasy: Valdštejnovo náměstí, Jičín

Délka trasy: 40 km

Zajímavosti na trase: Jičín - Valdická brána, rozhledna Milohlídka na vrchu Čeřovka, kartuziánský klášter Valdice, rozhledna na skokanském můstku v lyžařském areálu V Popelkách, rozhledna na vrchu Tábor, Allainova věž

Průběh trasy: Jičín - rozhledna Milohlídka - Jičín - Zebín - Valdice - Železnice - Zámezí - Cidlina - Košov - Lomnice nad Popelkou - lyžařský areál V Popelkách  - Lomnice nad Popelkou - Tábor - Tichánkova rozhledna - Tábor - Ploužnice - Jičín

Popis trasy:

Nejprve navštívíme Valdickou bránu v historickém centru Jičína a z jejího ochozu ve výšce 32 m si prohlédneme město a jeho okolí z ptačí perspektivy. Nejvyšším bodem krajiny a zároveň cílem trasy je vrch Tábor, který poznáme podle rozhledny a stožáru vysílače.

Z Jičína se vydáme na nedalekou rozhlednu zvanou Milohlídka - nejstarší rozhlednu v Českém ráji. Z centra nás až skoro k ní zavede modrá turistická značka, která prochází kolem lomu, od něhož už vedou parkové cesty až na ploché temeno Čeřovky. Tato rozhledna - kamenná osmimetrová věž - se bohužel téměř ztrácí mezi stromy a výhled z ní je proto značně omezen.

Z Čeřovky se vrátíme zpět do města až do míst, kde se od modré značky odděluje červeně značená turistická trasa, která směřuje podél silnice do Valdic a dále pak na Tábor. Můžeme si vybrat, zda pojedeme po silnici nebo historickou lipovou alejí. Nalevo míjíme kopec Zebín se starobylou kaplí na vrcholu. Ve Valdicích si všimněme bývalého kartuziánského kláštera (po pravé straně silnice), v němž se nachází známá a obávaná věznice. Po silnici pak pokračujeme do obce Železnice. Zde odbočíme doleva a na delší dobu opustíme hlavní silnici. Po okresní a zatím ještě téměř rovinaté cestě směřujeme nejprve do obce Zámezí. Odtud začíná mírné stoupání do obce Cidlina. Pokračujeme stále směrem na sever, a tudíž do kopce. Brzy podjedeme železniční trať (spojující Starou Paku s Libuní) a pak již začíná dlouhé a strmé stoupání, které končí až v obci Košov. Zde je křižovatka několika turistických tras, z nichž jedna vede na Tábor a další k pramenům Cidliny. Tábor ale navštívíme později, protože nyní je naším nejbližším cílem město Lomnice nad Popelkou, do něhož se svezeme z kopce. Ve městě bychom měli navštívit velmi dobře vybavené informační středisko, které sídlí v budově muzea na hlavním náměstí.

Naším dalším cílem je lyžařský areál V Popelkách, který leží asi 2 km od města a ke kterému vede silnice i modrá turistická značka, z níž pak odbočuje zelená. Na tento areál také upozorňuje řada směrovek. Nachází se v něm tři skokanské můstky, z nichž ten největší (K70) nabízí netradiční vyhlídkovou plošinu, na kterou se lze dostat po vystoupání 235 schodů podél doskočiště a pak ještě dalších 91 schodů, které vedou na věž.

Z vyhlídky se vydáme na zpět do města a následně na nejvyšší bod trasy - na horu Tábor. Z města k ní míří cyklotrasa č. 4171. Na třech kilometrech stoupání musíme zvládnout převýšení 200 m. Na vrcholu se lze občerstvit v restauraci penzionu a pak nás čeká výstup na Tichánkovu rozhlednu. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 26 m vede 145 schodů. Při dobrých klimatických podmínkách můžeme spatřit nejen Český ráj, Ještěd, či Krkonoše, ale i Orlické hory.

Návrat zpět do Jičína vede přes Tábor do Ploužnice a odtud už použijeme hlavní silnici až do cíle trasy. Lze také využít alternativní zpáteční trasu - v obci Chlum, 1 km pod vrcholem, odbočíme doprava na cyklotrasu č. 4278. Je to lesní cesta, která nás poměrně prudkým klesáním dovede až k železniční zastávce Kyje, kde je možné odbočit na žlutě značenou turistickou trasu, která nás po necelém kilometru zavede k místu, kde se v lesích ukrývá kdysi honosná, ale dnes už zchátralá a zapomenutá Allainova věž, která stojí jen pár desítek metrů od křižovatky žluté a modré trasy. Nedaleko ní se také nachází dobře udržovaný pramen vody. Od věže se vrátíme zpět k vlakové zastávce. Cyklotrasa v obci Kyje odbočuje doleva a míří do obce Bradlec na hlavní silnic, po které dojedeme přes Železnici a Valdice zpět do Jičína.

Fotogalerie

Jičín, autor: jan špelda
 
DSCN3300
 
mapa
 
Zebín, autor: Jiří Morávek
 
 
 
Královéhradecký kraj © 2022

Kontakt

Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu, p. o.
Pivovarské náměstí 1245 (vchod z třídy ČSA)
500 03  Hradec Králové

e-mail: info@ccrkhk.cz

Volba verze

Kterou verzi stránek chcete zobrazit?

Mobilní Normální